Wesele w ogrodzie

Wesele w ogrodzie

Wesele w ogrodzie to świetny pomysł na zorganizowanie imprezy weselnej, która nie doprowadzi Młodej Pary na skraj bankructwa. Można ją bowiem zorganizować o wiele bardziej przyjaznym dla kieszeni budżecie, nie oszczędzając przy tym na niczym. Nic więc dziwnego, ze tzw. garden party zdobywa coraz większą popularność. O tym, jak przygotować wesele w ogrodzie można znaleźć wiele artykułów. Niestety stosunkowo mało jest informacji na temat zdjęć, które w trakcie wesela w ogrodzie są wykonywane. Jak wygląda fotografia ślubna w ogrodzie okiem profesjonalnego fotografa? Na podstawie zebranego doświadczenia stworzyłem poradnik ślubny dla par, które planują wesele w plenerze. 

Jak zorganizować wesele w ogrodzie?

Dawniej wielu fotografów bało się zdjęć wykonywanych w plenerze. Jednak przy pomocy obecnej technologii oraz stanu wiedzy, do jakiej fotografowie mają dostęp – nie stanowi to już problemu. Oczywiście w dalszym ciągu są i tacy, którzy na hasło „fotografia ślubna w ogrodzie” zalewają się zimnym potem.

Ja jednak osobiście lubię fotografować wesela w plenerze. Bliskość przyrody oraz romantyczny klimat natury wprawiają Młode Pary i gości weselnych w błogi nastrój. Zachowują się oni o wiele bardziej naturalnie, co zresztą widać na zdjęciach! Jednak z doświadczenia również wiem, że idealne zdjęcia ślubne w ogrodzie wymagają pewnych przygotowań. Dlatego też stworzyłem poniższy poradnik. Co mogę doradzić Młodym Parom w kwestii zdjęć ślubnych i wesela w ogrodzie?

Wesele w ogrodzie

Wybór miejsca do zdjęć — porady fotografa

W robieniu zdjęć i reportaży ze ślubów znacznie ważniejszą kwestią niż dobór miejsca jest odpowiednie światło. Oczywiście tylko i wyłącznie z punktu widzenia fotografa. Dla Młodej Pary o wiele bardziej istotne jest bowiem miejsce zorganizowania wesela. Ze swojej strony jednak mogę powiedzieć tyle, że pod względem światła ogród potrafi być tyle samo problematyczny, co i wdzięczny do fotografowania. Czasem wystarczy jedna mała chmurka, która niestety może popsuć cały efekt.

Problem pojawia się również wtedy, kiedy nad ogrodem niespodziewanie zawiśnie ich więcej, a nawet i zacznie niespodziewanie lać deszczem. Wszystko zależy jednak od pogody, na którą jako fotograf niestety nie mam wpływu. Co mogę zrobić w takim przypadku? Na szczęście współczesna technologia pozwala na dopracowanie zdjęć, nawet gdy światło słoneczne zawiodło. Jest jednak kilka innych rzeczy, o których chciałbym tutaj opowiedzieć.

Wesele w ogordzie

Oświetlenie ogrodu nocą

Za dnia światło słoneczne nie stanowi problemu. Nawet przy dużym zachmurzeniu dobry fotograf powinien wiedzieć, jak wykonać zdjęcia tak, by ich efekty były przynajmniej zadowalające. Prawdziwy problem może pojawić się dopiero po zachodzie słońca, gdy światła jest coraz mniej. Niestety w przypadku ogrodów ciężej jest je oświetlić nocą niż wnętrze sal weselnych. Jeżeli więc planujesz przedłużyć wesele w ogrodzie do późnych, wieczornych godzin – zadbaj o to, by ogród poprawnie oświetlić.

Jest to również niezwykle ważne z punktu widzenia zaproszonych gości. Niestety nie każdy, zwłaszcza osoby starsze, mogą dobrze widzieć po zmroku. Światło wpływa również na samopoczucie gości. Jeżeli nie chcesz, by po zachodzie słońca wszyscy nagle stali się ospali – wypożycz kilka reflektorów, które pomogą w doświetleniu ogrodu nocą.

Wesele w ogordzie

Dekoracje na wesele w ogrodzie

Kwestie związane z dekoracją ogrodu to zwykle sprawa gustu oraz indywidualnych preferencji Młodej Pary. Będąc już jednak na kilku weselach organizowanych w ogrodzie, mogę śmiało powiedzieć, że najlepiej wychodzą zdjęcia w przypadku ogrodów udekorowanych w odcieniach bieli, beżu, czy pasteli. Zbyt mocne i jaskrawe kolory niekoniecznie będą się dobrze prezentować na zdjęciach. Zwłaszcza jeżeli podobnie jak czerwień i błękit, zbyt mocno będą kontrastować z naturalną zielenią ogrodu. Świetnie za do sprawdzają się elementy drewniane oraz wszelkie związane z nimi warianty.

Organizacja przestrzeni

W tym miejscu warto również wspomnieć, że nawet najlepszy sprzęt wiedza oraz wysiłek fotografa wsadzony w robienie zdjęć nie pomogą w przypadku, gdy ogród zostanie „zawalony” dekoracją lub nieumiejętnie udekorowany. Organizacja przyjęcia weselnego w ogrodzie wymaga umiejętności zaplanowania przestrzeni. Nie można w tej kwestii zdać się na łut szczęścia, pozostawiając to przypadkowi. Zadbaj o to, by w ogrodzie znalazły się tylko i wyłącznie te elementy, które chcesz uwiecznić na fotografiach lub filmie. Wszelkie narzędzia ogrodowe, sterty śmierci bądź zbędnych bibelotów należy z niego usunąć. Przed zorganizowaniem wesela w ogrodzie polecam również zadbać o wygląd trawnika, rabat z kwiatami oraz przycięcie krzewów i drzew. Dzięki temu lepiej będą wyglądać nie tylko same zdjęcia ślubne, ale i całe wesele w plenerze.

Jak się ubrać na wesele w ogrodzie?

Wesele w ogrodzie ma swoje plusy i minusy, co oznacza, że powinniśmy być przygotowani na wszelkie niespodzianki. W tym także i na deszcz… Warto również zabrać ze sobą cieplejsza ubrania — nawet w najcieplejsze dni wieczory bywają chłodniejsze. Należy również pamiętać o odpowiednim obuwiu. Ogrodowe trawniki to nie miejsce do chodzenia w szpilkach, dlatego też najlepiej będzie zabrać ze sobą obuwie płaskie. Ważny jest także dobór kolorów — na weselach w ogrodach królują przede wszystkim biele, jasne pastele oraz beże. Czerni, czerwienie oraz bardzo jaskrawe, wyraziste kolory należy zostawić w domu.

Wesele w ogrodzie przy domu — etapy

O tym, jak ważną rolę odgrywa światło dzienne na zdjęciach, wspominałem już wcześniej. Jego obecność oraz intensywność zależy również od pory dnia, która ma miejsce. Jak więc wygląda robienie zdjęć na poszczególnych etapach wesela w plenerze? 

Nabożeństwo w Kościele czy ceremonia w Urzędzie?

Tutaj ogród ma niewielkie znaczenie. Goście weselni oraz Młoda Para nie będą w nim bowiem przebywać. Młoda Para powinna jednak bezwzględnie zdać się na fotografa. Jeżeli ten prosi, by wstrzymali się z wyjściem z auta, aż do momentu, gdy będzie on gotowy do zrobienia zdjęć – tak też należy zrobić. Uwierzcie, że wszelkie rady ze strony osoby robiącej zdjęcia są tylko i wyłącznie po to, by ich efekty były dla Was zadowalające. Wyjątek stanowią sytuacje, w których sakramentalne „tak” ma paść w samym plenerze. Tu fotograf nie będzie kazał Wam z czymkolwiek zwlekać. Ceremonia ma odbyć się własnym tempem i bez zakłóceń. Zanim jednak staniecie na ślubnym kobiercu, dobrze jest dzień wcześniej sprawdzić, czy miejsce, które obraliście za ołtarz, jest dobrze doświetlone. Na wypadek, gdyby tak nie było, będziemy mieli jeszcze czas nad tym, by nad tym popracować. Idąc do ołtarza, zachowujcie się naturalnie. Poruszajcie się spokojnym powolnym chodem – dzięki temu fotograf będzie mógł zrobić Wam więcej ujęć. Jest to ważne, dlatego że drugiej takiej okazji, czy szanse na powtórne ujęcia już nie będziecie mieli.

Wesele w ogrodzie

Po zakończonej ceremonii

Gdy padnie już sakramentalne „tak” przychodzi czas na dobrą zabawę i robienie zdjęć. Na tym etapie można pozwolić sobie na powtórne ujęcia i pozowanie. Pamiętajcie jednak, że należy przestrzegać pewnych wskazówek. Po pierwsze – jeżeli zależy Wam na tym, by goście sypali ryżem lub kwiatami, pamiętajcie o tym, by nie rzucali Wam ich we włosy. Uprzedźcie ich, żeby robili to pod nogi. Ryż na głowie nie prezentuje się dobrze na fotografiach ślubnych. Jeżeli chcecie, by rodziny powitały Was chlebem, solą i kieliszkami – wstrzymajcie się z degustacją do momentu, w którym znajdę się u Waszego boku. Przez cały czas starajcie się również zadbać o to, by mimika Waszej twarzy była jak najbardziej naturalna.

Wesele w ogordzie

Pierwszy taniec

Tak jak i wyżej – przed rozpoczęciem tańca upewnijcie się, czy aby na pewno fotograf czeka w gotowości. W trakcie tańca skupcie się na swoich ruchach oraz mimice twarzy. Wybierając piosenkę na pierwszy taniec, sięgnijcie po taką, do której w trakcie tańca nie zalejecie się potem. Odradzam szybkie kawałki, które niepotrzebnie Was zmęczą. Przed ślubem popracujcie nad krokami oraz ich synchronizacją. Tańcząc po zmroku, upewnijcie się również, że światło jest odpowiednio skierowane na miejsce, w którym będziecie tańczyć. 

Atrakcje weselne

Bardzo dużą popularnością cieszą się m.in. zimne ognie. Pięknie prezentują się na fotografiach weselnych wykonywanych po zmroku. Otoczeni przez gości trzymających zimne ognie, będziecie prezentować się na zdjęciach rewelacyjnie. Pamiętajcie jednak o odpowiedniej organizacji. W tym celu dobrze jest wybrać jedno miejsce, w którym na gości będą czekać do odbioru zimne ognie oraz zapalniczki. Poinformujcie ich również o tym, by nie odpalali ich przed otrzymaniem sygnału od fotografa. W przeciwnym wypadku zapanuje chaos, a ognie dopalą się w rękach gości, zanim zrobimy zdjęcia.

Przyjęcie weselne w ogrodzie — Plusy i minusy

W ostatnich kilkunastu miesiącach obserwuje się rosnącą tendencję ku temu, by organizować wydarzenia plenerowe. Zwłaszcza w zeszłym roku, gdy pandemia koronawirusa zmusiła wiele Młodych Par do totalnego przeorganizowania planów weselnych od podstaw. Restrykcje wywołane covid-em zmusiły ich do zaplanowania wszystkiego od nowa. Na szczęście jednak ratunkiem dla wielu z nich okazały się śluby plenerowe – zwłaszcza te organizowane w ogrodach, na świeżym powietrzu. Dlaczego właśnie tam? Pomijając kwestie związane z finansami, stało się tak przede wszystkim, ponieważ ogrody stanowią bardzo romantyczne tło imprez weselnych. Za pomocą odpowiednio dobranej dekoracji można uzyskać piorunujący efekt. Ogrodowe wesela uchodzą nie tylko za piękne, ale i niezwykle stylowe. Do najważniejszych ich zalet należą również:

  • Wyjątkowy klimat i swobodna atmosfera;
  • Wyższy poziom bezpieczeństwa niż przestrzeni zamkniętej – pod względem epidemiologicznym;
  • Ilość zaproszonych gości ogranicza jedynie metraż ogrodu;
  • Nieograniczona ilość weselnych aranżacji;
  • Niezapomniane wspomnienia;
  • Wyjątkowe tło na zdjęcia z wesela.

Niestety jednak decydując się na zorganizowanie ślubu w ogrodzie, trzeba również wziąć pod uwagę kilka dość istotnych ograniczeń tego rozwiązania. Do najważniejszych minusów należą m.in.:

  • Możliwość zorganizowania wesela jedynie od maja do września;
  • Nieprzewidywalność warunków pogodowych;
  • Czas poświęcony na organizowanie, planowanie raz logistykę wesela;
  • Ryzyko występowania insektów, np. komarów;
  • Ograniczona ilość potraw możliwych do zaserwowania w trakcie wesela.

Wiele Młodych Par pomimo tych kilku utrudnień wcale się nie zraża i decyduje się na wesele w ogrodzie. Takie miejsce jest również znakomitym polem do popisu dla fotografa. Stosując się do powyższych wskazówek, zorganizowanie ślubu w ogrodzie powinno być jednak znaczeni łatwiejsze.

Please follow and like us:
Pin Share

Dodaj komentarz

Facebook
Instagram